Вітаю Вас Гість | RSS

Четвер, 28.03.2024, 11:57

Каталог статей


Головна » Статті » Мои статьи

НІЕЗ "Переяслав": «Запрацювали…»

НІЕЗ "Переяслав": «Запрацювали…»

Знову про Переяслав… Перш за все хочеться подякувати Міністру культури України Л.М. Новохатьку за втручання в ситуацію, що склалася в НІЕЗ «Переяслав». Навіть інформація про можливість перевірки діяльності П. Довгошиї зумовила значний резонанс серед представників керівного складу Заповідника й активізувала їх діяльність. Забули навіть про «складнощі» у вирішенні низки виробничих питань, про які згадано в останньому зверненні до міністра http://niez-pereyaslav.com.ua/ua/2013/239--qq-. Зокрема, на робочому місці нарешті з’явився завідувач реставраційної майстерні, якого співробітники там не бачили близько 2 років. У зв’язку з «постійною загрозою» приїзду комісії, він змушений вже протягом декількох останніх днів виконувати свої посадові обов’язки.

Також після публікації на сайті Музеї України http://www.museum-ukraine.org.ua/index.php?go=News&in=view&id=8464 покращилась доля пам’ятника Т.Г. Шевченку. З нього зняли кашкет та забрали сигарету й навіть замотали в целофанову плівку. Очевидно у П .Довгошиї та, створеної ним, керівної команди раптово прокинулась повага до Великого Кобзаря.

Хочеться також згадати про пожвавлення діяльності в науковій сфері. Декілька днів тому наукові співробітники нарешті отримали для ознайомлення плани наукової роботи на 2013 р. Хоча їх проекти були подані для розгляду заступнику генерального директора з наукової роботи за суміщенням Ю.В. Коптюху ще наприкінці грудня 2012 – січні 2013 рр. Цікаво те, що плани навіть не погоджені з Науково-методичною радою, але вже затверджені гендиректором П. Довгошиею. Відповідно до прислів’я: сказав «А», кажи й «Б», у плани роботи наукових співробітників, без погодження з останніми та з науково-методичною радою, поспішно включені два пункти, пов’язані з виготовленням музейного продукту (нагадуємо про це йшлося в згаданому зверненні: «.В плані наукової роботи на 2013 рік вперше включені положення щодо створення музейного продукту різними музеями Заповідника…»). Ось зміст цих пунктів:

-         подати пропозиції по створенню музейного продукту на базі експозиційних підрозділів та об’єктів заповідника;

-         спільно з адміністрацією підготувати та видати музейних продукт.

Такі доповнення в планах виглядають особливо дивними, враховуючи саме значення поняття «музейний продукт», яке очевидно невідоме «основній рушійній силі всіх нових ідей і планів Заповідника» та його найближчому оточенню. Узагальнююча категорія «музейний продукт» відсутня в нормативних документах, пов’язаних з музейною справою і відома здебільшого в музеєзнавчій літературі та публікаціях, де з’явилась порівняно недавно. Наводимо її трактування взяте із загальнодоступного інтернет-ресурсу:

«Музейний продукт – це комплекс основних та додаткових музейних послуг і товарів, які пропонуються відвідувачам музею.

До основних музейних товарів належать…: наукові книги, мистецтвознавчі дослідження, каталоги, музейні фотоенциклопедії, популярні публіцистичні путівники експозиціями музею, туристична література, поліграфічні (календарі, фоторепродукції тощо) та інші сувеніри, зокрема зменшені копії експонатів музею, оцифровані зображення експонатів, авторське право на їх тимчасове комерційне використання.

Додаткові музейні послуги – це будь-які інші послуги, котрі надаються працівниками для задоволення попиту відвідувачів та потребують додаткових зусиль музею: доступ до фондових музейних зібрань, наукове консультування, постачання довідкової інформації засобам мас-медіа (телевізійникам, пресі), проведення мистецтвознавчих і вартісних експертиз, реставраційні роботи, організація аукціонів, творчих вечорів і презентацій, недільних шкіл етикету й культурології для дітей та підлітків, здача окремих приміщень в оренду іншим суб´єктам ринку та ін.» (http://www.big-library.com.ua/book/54_Myzeeznavstvo/4747_31_Syt_ta_zavdannya_myzeinogo_

menedjmenty).»

Таким чином, незрозумілим виглядають внесені в плани роботи наукових співробітників абсолютно неконкретні пункти щодо розробки музейного продукту. Враховуючи, що нижче, в тих же планах, у відповідних графах зазначені позиції про розробку текстів екскурсій, проведення виставок, лекцій, наукових консультацій, розробки буклетів… Все це входить до категорії «музейний продукт». Невже представники адміністрації Заповідника цього не розуміють? Спираючись на таку некомпетентність, дозвольте засумніватися в тезі звернення керівного складу Заповідника до Міністра культури Л.М. Новохатька про те, що «тільки він (П. Довгошия) здатен очолити робочі групи працівників таким чином, щоб досягти реального запровадження у 2013 році для відвідувачів результатів такої нелегкої і кропіткої праці, як музейний продукт».

Також виникає питання: невже виготовлення музейного продукту раніше не відбувалось, як це заявлено в тому ж зверненні? Невже не розроблялась рекламна продукція, не створювались каталоги музейних зібрань, збірники наукових статей, не проводились виставки, тематичні заходи тощо? Варто визнати, що підготовка такої продукція мала місце задовго до призначення П. Довгошиї на посаду гендиректора й проходила всі стадії: від розробки до фактичного виготовлення. Переважна більшість цього музейного продукту використовується й нині. На противагу, впродовж останніх трьох років переважна частина можливих видів музейного продукту, в очах П. Довгошиї, втратила значення. Головна увага приділяється тим масовим заходам, які дозволяють отримати великі кошти. Питання ж популяризації музейних зібрань та проведення наукових досліджень втратило першочергове значення й розглядається з позицій його рентабельності !!!

На завершення хочеться поставити декілька болючих та актуальних питань.  Невже для того, щоб змусити генерального директора музейного закладу виконувати свої прямі обов’язки (http://www.jobs.ua/ukr/dkhp/articles-2373/), необхідна «загроза» міністерських перевірок та скандали в пресі та на телебаченні? Доки це буде тривати й чи повинен подібний стан речей існувати в одному з найвідоміших заповідників України?

 

Комітет порятунку НІЕЗ «Переяслав
Категорія: Мои статьи | Додав: pereyslav (11.04.2013)
Переглядів: 1027 | Коментарі: 1 | Теги: НІЕЗ Переяслав: «Запрацювали…» | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: