Вітаю Вас Гість | RSS

Четвер, 28.03.2024, 16:05

Каталог статей


Головна » Статті » Мои статьи

Портрет Мазепи у подарунок Президенту України?

Портрет Мазепи у подарунок Президенту України?

А ми попереджали, що буде інтрига! Ще й яка! Звичайний геополітичний епізод може перерости у щось дуже несподіване. Якщо у Лондоні, на третьому за значенням аукціоні Бохамс, саме у цей час, виникає портрет Гетьмана Мазепи, то це не випадково. Лот №34. І назва торгів говорить сама за себе – «Російський розпродаж»… Ми почали чекати. І дочекалися. Хоча, видимої сенсації не відбулося – на офіційних торгах, портрет Івана Мазепи не купили… Але, не все так просто.

Скоріш за все, журнал «Музеї України», як завжди, зламав якусь багатоходову операцію. А може ми були одним з ланцюжків… Задовго до дня торгів, ми дізналися про портрет Мазепи роботи талановитого художника Сергія Соломка. Невідомо звідки, він виникає на лондонських торгах. Відповідно, ми про нього детально пишемо, привертаючи прискіпливу увагу. Картиною починають активно цікавитися. Ми ж намагаємося вийти на загадкового власника якоїсь розкішної мистецької колекції, де є чимало унікальних речей козацької доби і першої української незалежності. Всі наші зусилля вміло блокуються. Нам взагалі нічого не вдалося дізнатися!

7 червня 2010 року, відбуваються торги. Наш скромний часопис спробував якимось чином залучити до них кількох українських олігархів-колекціонерів. Як ми зрозуміли, невдало. Ніхто з наших на Бохамс чомусь не потрапляє, але активно світяться на Крісті, де знову таки, випадково, але, з нашої подачі, вибухає скандал довкола оголеної дівчини З.Серебрякової, яку хтось купує для «главного». За скромний мільйон. Просочується інформація, що покупець – жінка, яка торгувалася у телефонному режимі з Києва. Новина обростає бульварними подробицями, прикрасивши собою кілька десятків сайтів і видань. Крісті змушений зробити спеціальну заяву і не підтвердивши нічого, ні спростувавши. Ми дізнаємося, що портрет Мазепи на торгах ніхто не купив. Трохи постібавшись в мережі, наша команда переключилася на інші теми.

А даремно!

Бо, виявляється, портрет Мазепи роботи Сергія Соломка на Бохамсі викупили! Дуже тихо, після торгів! Якась англійська брокерська компанія, яка обслуговує дуже поважного клієнта з Москви! І портрет славного українського Гетьмана Івана Мазепи вже знаходиться десь, неподалік Кремля! Наша команда дізналася про це лише за три тижні!

Експерти, з якими нам вдалося поспілкуватися, висловили припущення, що довкола портрета Мазепи існував якийсь зговір. Дуже може бути, що через групу підставних фірм і осіб, його придбали для секретного сховища Гохрану, де зосереджено чимало речей епохи Мазепи. Адже, в Росії все, що стосується Івана Мазепи під забороною! Робити такі покупки може лише якийсь аж занадто самовпевнений олігарх, або процес організовано цілеспрямовано…

Ще раз нагадуємо стартову позицію картини перед торгами -

Sergei de Solomko (Russian, 1867-1928)

Portrait of Ivan Mazepa
signed in Cyrillic (lower right)
oil on canvas
103 x 61.5cm (40 9/16 x 24 3/16in).
unframed


Estimate: £6,000 - 10,000, $ 9,200 - 15,000

http://www.bonhams.com/usa/home/

Після торгів, роботу забрали по нижній ціні – 9200 дол. У той же час, якщо вона у приватних руках, дуже скоро її виставлять у кілька разів дорожче. Хоча, у цьому ми дуже сумніваємося. Уявити, що росіянин путінського зразка, за його правління продає портрет Мазепи, створюючи йому міжнародну рекламу, важко. Отже, полотно вже десь у спецхрані. Нам, як завжди, залишилися фотографії.

Попереду – вічність. Можливо… Свідомі українці повинні знати, що портрет Гетьмана Мазепи роботи С.Соломка існує. Лежить десь в Москві. Давайте помріємо – років за… він може повернутися! Кажуть, що його можуть подарувати комусь з українських лідерів, коли ті будуть себе погано вести… Забудуть, чиї вони холопи, і що буває з тими, хто ослухався…

Важливе застереження про картину.

Чоловік, зображений там, нагадує Івана Мазепу лише прізвищем…

Історичне значення картини – нульове.

А от ідеологічне – безцінне.

Полотно вигулькнувши з колекційної темряви, фігурувало у геополітичному епізоді. І знову зникло. До наступного разу…

Зачекаємо… Тут явно буде продовження…

Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України», дослідник міжнародного арт-ринку


При передруках посилатися на журнал "Музеї України"

http://www.museum-ukraine.org.ua/index.php?go=News&in=view&id=4819


Категорія: Мои статьи | Додав: pereyslav (24.06.2010)
Переглядів: 871 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: