Вітаю Вас Гість | RSS

Субота, 20.04.2024, 11:54

Каталог статей


Головна » Статті » Мои статьи

Музей Г.С.Сковороди
Музей Г.С.Сковороди

    2 жовтня 1738 року в Переяславі відкрився колегіум - один із небагатьох учбових закладів на Лівобережній Україні. Викладання було на рівні університету, викладачі підбиралися з Київської академії.

    Колегіум мав дві ступені освіти: середня та вища освіта з шестирічним терміном навчання.

В основному в колегіум приймали дітей духовенства, дворян і невелику кількість дітей ремісників та селян. Всього вчилося 110-130 учнів - по 17-28 чоловік в класі.

Виховання було дуже жорстоке. За мізерну провину сікли різками, влаштовували суботні розправи - перевіряли вивчений матеріал. За три помилки били. Велику увагу придавали релігійному вихованню: кожного ранку по дорозі до класів учні повинні були цілувати мощі святого мученика Макарія - покровителя колегіума.Спілкувалися учні між собою переважно на латині як в бурсі, так і за її межами, їжа бурсаків також була аскетична : м'яса, сніданків та вечерь не було,а на обід давали рідкий борщ або куліш з води та пшона.

    В 1753 році до колегіуму запросили Г.Сковороду викладати піїтику. В ці роки колегіум знаходився в новому кам'яному будинку з чотирма великими класами, вестибюлем, бібліотекою, підсобним приміщенням.

    Г.Сковорода зрозумів  неефективність старого методу викладання і задумує написати курс піїтики "Рассуждение о поэзии й руководство к искусству оной", яке стає педагогічним та філософським твором. Учні з задоволенням слухають лекції нового вчителя, який розбирав шедеври античних авторів, розказував "простою мовою" секрети віршів, розкривав красу рифмової строки. Сковорода на уроках дуже часто критично виступав проти біблейських догм, розповідав про роботи Спінози, Коперника, Ломоносова. Він відмовляється від фізичних покарань, розмовляє зі студентами, як рідний батько з дітьми, підтримує і розвиває природній хист своїх учнів. Така форма виховання критично сприймається його колегами і Переяславським єпископом. Крамольного вчителя скоро звільняють.

Деякий час Сковорода залишається в місті, пише видатний твір "Сон", де описує яскраві картинки життя різних верств населення. В вірші "Фабула" закликає молоде покоління шукати "істину і правду" в служінні народу.

    Всього на Переяславщині Г.С.Сковорода написав 10 пісень-віршів. Вірш "Всякому городу нрав й права" послужив початком сатиричної поезії.

Після Переяслава Григорій Савович 33 роки мандрує між селами України і продовжує свою творчу діяльність. В 1794 році Г.С.Сковорода помирає. Музей Сковороди розмістився в будинку колишнього Переяславського колегіуму. Вестибюль, бібліотека, клас колегіуму, де викладав Г.Сковорода та його келія відтворені в первісному вигляді. Старовинні меблі підтримують атмосферу колишніх часів, а воскова фігура Сковороди підкреслює присутність великого українського філософа і поета в цьому старовинному учбовому закладі.

Категорія: Мои статьи | Додав: pereyslav (20.01.2008)
Переглядів: 2701 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: