Вітаю Вас Гість | RSS

Четвер, 25.04.2024, 08:09

Каталог статей


Головна » Статті » Мои статьи

Правда про козацьку державу Володимира Недяка

Правда про козацьку державу Володимира Недяка

Ця книга коштує десь 500 доларів. Подібне видання повинне бути в кожній українській оселі. Однак, реалії нашого життя перетворюють подібну літературу на щось елітарно-недосяжне. Тому, виникають легенди, ширяться чутки, пишуться не дуже зрозумілі рецензії.

Автор-упорядник цього проекту не історик. Ймовірно через те, книга і вийшла. Більше того, стала справжньою енциклопедією загадкової історії українського козацтва. Так, я про книгу «Україна – козацька держава» Володимира Недяка.

Сталося так, що я був свідком початку цього проекту, навіть якось там сприяв. Після виходу книги посильно її популяризував. Звичайно, бачив, побіжно гортав. На жаль, придбати не зміг – не по кишені… Нарешті, книгу отримав дружній музей. Я випросив її на кілька днів, занурившись у давні події, розгадуючи таємниці, що і нині мають певне геополітичне значення.

Володимир Володимирович Недяк, керівник видавництва «Емма», провів титанічну роботу. Кілька років він методично вивчав розпорошені козацькі стенди українських музеїв різних регіонів. Пробивався в фонди, архіви, нотував, знімав. До речі, слід підкреслити, що Недяка можна сміливо визнати кращим музейним фотографом України. Кажу це з власного досвіду – музейники в останню чергу думають про можливість проведення професійних зйомок – скло, погане освітлення, незручний доступ… Чимало експонатів, які я бачив особисто, детально зміг розгледіти тільки на світлинах Недяка!

А які колоритні розповіді він зібрав з різних джерел! Статті кількох професійних істориків просто губляться на фоні сенсаційного масиву ілюстрацій і пояснень!

Мою увагу привернула листівка з зображенням легендарного бердиша Богдана Хмельницького. Оригінал повинен знаходитися в Кракові. Ще один, можливо копія, в Севільї, Іспанія. Як він туди потрапив, ніхто не знає. Свого часу, ми намагалися отримати якісне зображення зброї. Не вдалося. Кажуть, що ще ніхто не зміг сфотографувати бердиш. В.Недяк опублікував листівку, де бердиш зображено з обох боків. І знаменитий підпис…

В книзі чимало фото різноманітних козацьких булав, перначей. Ми порівнювали з дивною ймовірною булавою Мазепи, що вигулькнула на аукціоні в Балтиморі, була продана за 28 тисяч доларів і зникла в якійсь олігархічній колекції Швейцарії…

Є фото шабель Мазепи, Хмельницького, Апостола, Сірка… Знаменитої гармати, що стоїть в Кремлі Москви, з гербом Мазепи…

Є описи і фото прапора Богдана, його булава, зброя з польських архівів…

Публікується чимало унікальних карт різних епох.

Є світлини древнього прапора Києва. Там зовсім не та символіка, яку нам намагаються втюхати нинішні авантюристи! Лук і стріла – стародавній герб Києва! До речі, чому про це практично ніхто не пише, даючи нам псевдосимволи?

І про портрети. Підбірка гетьманів, отаманів – суперова!

Байда, Сагайдачний (є фото меча Гетьмана, подарований польським королем, що зберігається в Кракові), Хмельницький, Виговський, Тетеря, Брюховецький, Дорошенко, Многогрішний, Ханенко, Гоголь, Самойлович, Мазепа, Орлик, Скоропадський, Апостол, Полуботко, Розумовський…

Зрозуміло, особливу нашу увагу привернув розділ про Івана Мазепу.

В розділі майже 150 фотографій! Опубліковані чи не всі відомі зображення Гетьмана. Портрети соратників. Зброя. Особисті речі, документи, герби, печатки, листи, книги…

Володимир Володимирович дуже зацікавився ймовірним портретом Мазепи, знайденим в Німеччині Миколою Кайзером. Вивчає…

Під час зустрічі говорили про наші неймовірні розшуки шаблі Мазепи. Спершу пригоди довкола реконструкції в Канаді. Потім штурм спецхрану Ермітажу. Зображення зброї гетьмана з Оружейной палати Кремля. І нарешті, вихід на оригінал парадної зброї в Пітері…

Я презентував Володимиру Недяку підбірку журналів «Музеї України», спецвипуски часопису «Нова Січ» з моїми книгами «Скарби і таємниці гетьмана Мазепи», «Зброя з невідомих колекцій». Запросив видавця до редколегії…

Виникла і дискусія.

Знову Морський козацький прапор.

Чомусь саме довкола нього продовжуються дивні події. Мені вдалося отримати і надрукувати фото ймовірного оригіналу з Ермітажу. Потім знайшовся ще один прапор у Львівському історичному музеї. До його розшуків підключилися журналісти. Виникла ціла романтична легенда. Наталка Мацейко пробилася в фонди, зробила фотосесію полотнища. Ми продовжуємо стверджувати, що у Львові теж може бути оригінал, що зберігся на Кубані. Володимир Недяк, наводить версію неназваних істориків, що у Львові копія, намальована художником М.І.Струнниковим (1871-1945). Фото розміщене у книзі не є зображенням зі Львова! Зійшлися на тому, що потрібна сучасна експертиза, яка дозволить встановити істину. Залишилося знайти спонсора…

Володимир Недяк творить унікальний козацький музей у Вереміївці. Там уже зібрана потужна колекція. Плекаю надію, що вдасться щось побачити, сфотографувати, розповісти широкому загалу. Треба визнати, що в Інтернеті мало світлин оригінальних речей козацької доби. Все розпорошено малотиражними книгами, які нині дуже дорогі і практично недоступні як дослідникам, так і молоді. Спробуємо популяризувати через наші сайти.

Чесно кажучи, було б добре, аби «Україна – козацька держава» видавалася ще і ще! Можливо, слід зменшити обсяг, формат, зробити наголос на особистостях, зброї, цікавих фото, відповідно знизивши ціну. Ця книга повинна стати такою ж масовою, як «Кобзар». Аби Володимир Володимирович здійснив і цей подвиг, навіть не знаю, якою б нагородою могла віддячити Україна. Тут і звання Героя мало… Хоча, Шевченківська премія вже є…

От якою потужною була та козацька держава, якщо навіть через скільки років, звичайні люди кидають бізнес, занурюються в ту епоху, здійснюють неймовірні відкриття, чимось жертвують, досягаючи захмарних моральних висот! Існує древній ритм, що лише посилюється…

Володимир Недяк – справжній лицар України. Звичайний класик української історії, чия робота буде жити у віках.

Віктор Тригуб, редактор журналів «Музеї України» і «Нова Січ»


 

 

 

 


 

 

 


Категорія: Мои статьи | Додав: pereyslav (07.05.2009)
Переглядів: 3033 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 3
3 Інна  
0
Володимир Володимирович всі свої проекти будує за рахунок "лохів", які готові працювати за обіцянки-цяцянки. Він вміло маніпулює людьми і вміє створити враження праведника. Я вдячна йому за отриманий досвід. Сподіваюсь, що країна Україна зміниться і такі "ділки" перестануть бути героями.

2 ЕММА  
0
Да уж! Это так похоже на Владимир Владимировича! Он этим грешит!

1 Анатолій Грабовенко  
0
Шановний пане Віктор, у статті Ви надаєте не зовсім достовірну інформацію.
Якщо Ви були свідком початку проекту "Україна козацька держава" і «якось сприяли», то повинні знати, що Володимир Недяк спеціально для зйомки експонатів, що увійшли до книги найняв професійного фотохудожника Анатолія Грабовенко, котрий і відзняв упродовж чотирьох років біля 8000 слайдів шести тисяч експонатів у 60-и музеях України і Польщі. Так що усі похвальні відгуки відносно якості музейних фотозйомок, мабуть, слід було адресувати йому. Власноруч Володимир Володимирович Недяк зняв не більше десятої частини того, що увійшло до книги (в основному архітектуру – церкви,...). Так що корректніше було б вихваляти Недяка як організатора проекту, та аж ніяк не фотографа. Вже не говорячи про те, що при виданні книги були порушені авторські права фотографа-навмисно не вказане прізвище автора більшості фото, що увійшли до неї. А багато людей котрі дійсно працювали над матеріалами для книги до цього часу так і не отримали від Недяка обіцяної зарплатні...

Ім`я *:
Email *:
Код *: